A może Bukareszt?!

BukaresztRumunia nigdy nie było turystyczną potęgą. Nie w każdym biurze podróże znajdziemy ofertę zorganizowanych wczasów w którymś z rumuńskich miast, a szkoda, bo wiele z nich warto zobaczyć. Dziś zapraszamy Was do Bukaresztu, stolicy kraju, położonego w południowo-wschodnich rejonach. Po wielu przemianach miasto ciągle przechodzi fazę rozwoju gospodarczego, przemysłowego i ekonomicznego.

Być może przyczyną nielicznych wycieczek jest duże zniszczenie miejscowych zabytków (II wojna światowa, trzęsienia ziemi, rządy Nicolae Ceaușescu). Na miejscu pozostały jednak fragmenty historii, które trzeba odnaleźć w zwykłych szarawych budynkach czy nowoczesnych elementach architektonicznych. Co można wyróżnić w tym chaosie? Przede wszystkim główny plac Piata Unirii- na środku zlokalizowana jest olbrzymia fontanna. Kolejne to między innymi: bukaresztańskie pola elizejskie, gmach parlamentu-Dom Ludu (jest to jedna z najbardziej charakterystycznych budowli miasta, symbol Bukaresztu), liczne cerkwie i muzea.

Godne uwagi muzeum to na przykład Narodowe Muzeum Sztuki, położone w dawnym Pałacu Królewskim. W środku nasze oczy mogą podziwiać ponad 100 tysięcy dzieł sztuki z całej Europy. Wytworne, historyczne miejsce. Polecić można jeszcze Muzeum Historii Naturalnej oraz Muzeum Geologiczne.

Bukareszt wręcz należy zwiedzać tylko i wyłącznie pieszo, aby nie przegapić żadnego interesującego obiektu. Jeśli mamy już spacerować powinniśmy zacząć od ulicy Calea Victoriei. Wygoda, prostota i paryski wygląd to cechy, które urzekną nas podczas wędrówki. Po drodze oczywiście napotkamy wiele secesyjnych zabytków, liczne cerkwie, restauracje czy bary gdzie w każdej chwili możemy usiąść i odpocząć. Jeżeli chcemy zwiedzić największy na świecie ogród botaniczny, to wybraliśmy idealnie. Właśnie w Bukareszcie, znajduje się ogród, w którym podziwiać możemy aż 100 tysięcy gatunków przeróżnych roślin. Jak widzimy w Bukareszcie jest co zwiedzać, można więc liczyć że w przyszłości turystyka tego miejsca nieco się ożywi. Oprócz wcześniej wymienionych muzeów, często napotkamy teatry, których w rumuńskim mieście jest dość dużo.

Jeśli nie z biurem podróży to na pewno na własną rękę warto pokusić się o organizację wyjazdu w te nieznane okolice. Polska posiada bardzo dogodne połączenie z Bukaresztem. Linie lotnicze oferują teraz sporo promocji na okres wakacyjny, dlatego lepiej najszybciej rezerwować bilety lotnicze. Samoloty startują między innymi z Warszawy, Wrocławia i Gdańska. Ze stolicy kraju polecimy do Bukaresztu za 361 złotych (Air Serbia), kilka złotych więcej trzeba zapłacić za przelot z Ryanair. Jeśli dobrze poszukamy, może nam się udać zakupić wylot oraz lot powrotny w promocyjnej cenie, za jedyne 492 złotych (Air Serbia). Za podróż z Wrocławia czy Gdańska wydamy już znacznie więcej – 812 złotych (SAS) oraz ponad 1089 złotych (Polskie Linie Lotnicze LOT).

Odpowiedz