Co w sobie ma Rzym?

romeRzym to zarówno stolica Włoch jak i największe miasto tamtego regionu. Historia Rzymu jest obszerna a jego początki sięgają aż 800 lat p.n.e. Miasto położone jest w centralnej części Włoch i to właśnie one przyciąga zdecydowanie największą ilość turystów. Rzym staje się hitem turystycznym, z każdego zakątka na świecie ściągają tu ludzie w każdym wieku, młode zakochany pary, rodziny z dziećmi, a nawet seniorzy, którzy doceniają jego piękno. Wczasy we Włoszech to obok Chorwacji, Grecji i Tunezji najczęstszy sposób na spędzanie urlopów wśród naszych rodaków.

W 2014 roku do Wiecznego Miasta ma przybyć około 40 milionów podróżnych. Oczywiście głównym powodem wizyty są cele turystyczne, ale tak dobry wynik spowodowany będzie czymś jeszcze. Chodzi oczywiście o kwietniową kanonizację dwóch papieży- Jana Pawła II oraz Jana XXIII. W uroczystości uczestniczyli wierni z całego świata, oczywiście nie zabrkało kilkudziesięciu tysięcy Polaków. Innymi pobudkami mogą być również sławne filmy kręcone w Rzymie, które każdą sceną zachęcają nas abyśmy jak najprędzej kupili bilety i przez tydzień żyli tak jakby to my bylibyśmy głównymi bohaterami.

Jakie zabytki cieszą się największą popularnością w Rzymie?

Będąc w Rzymie koniecznie trzeba zobaczyć Koloseum czy Panteon. Koloseum, a inaczej Amfiteatr Flawiuszów został wzniesiony między 70 a 80 rokiem n.e. Nazwa wzięła się od dynastii cesarzy, którzy zdecydowali się na stworzenie budowl,i która mogłaby pomieścić od 40 do 50 tysięcy widzów. Wewnątrz odbywały się walki gladiatorów, czy przedstawienia mające na celu polowanie na dzikie zwierzęta. Nazwa Koloseum została nadana później, w średniowieczu od greckiego słowa “kolossos” co oznacza “ogromny”. W 445 roku budowla została uszkodzona w wyniku trzęsienia ziemi, od tego czasu przypomina nieco rozpadającą się ruinę, mimo to dalej potrafi zachwycać przybyłych, głównie ze względu na swoją wielkość i fakt, kiedy została wzniesiona. W VI wieku wewnątrz powstał mały kościół, w miejscu dawnej areny stanął natomiast cmentarz. Koloseum znajduje się również na liście 7 nowych cudów świata. Co roku w Wielki Piątek odbywa się tam ceremonia drogi krzyżowej, której przewodniczy sam papież.

Drugim ważnym turystycznym punktem jest Panteon – świątynia znajdująca się na Polu Marsowym. Jest to miejsce kultu, zabytkowa budowla wzniesiona została, aby oddawać cześć bogom. Obecnie istniejąca została, można by rzec dana przez jednego z cesarzy gdyż wcześniejsza budowla sakralna została całkowicie zniszczona w pożarze. Dzisiaj użytkowana jako kościół katolicki pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny od Męczenników.

Podróż do Rzymu

Do Rzymu możemy pojechać samochodem, podróż trwa około 16 h. Dlatego dużo szybciej dostaniemy się na miejsce wybierając samolot. Z Polski do Rzymu latają linie lotnicze Ryanair, Wizz Air oraz Lufthansa. Bilety lotnicze rozpoczynają się od 400 zł w dwie strony. Samoloty wspomnianych przewoźników startują m.in. z Warszawy, Gdańska, Rzeszowa oraz Katowic.

rome

Odpowiedz