Niezwykła Norwegia

Norwegia to jeden z najpiękniejszych krajów Europy, niestety wciąż nieodkryty, a dla wielu nieosiągalny. Siłą tego skandynawskiego państwa jest jego natura i olśniewająca czystość. Wśród 3 milionów turystów, którzy każdego roku odwiedzają Norwegię znajdziemy głównie Niemców, Duńczyków, Szwedów, czy Brytyjczyków. Nasi rodacy także coraz chętniej decydują się nie na ciepłą Tunezję, lecz ten nieznany północny kraj. Największą barierą w rozwoju norweskiej turystyki są koszty podróży, i nie chodzi o przelot (ceny biletów lotniczych rozpoczynają się od 99 zł), lecz o nocleg w hotelu, ceny w restauracjach, wejściówek do muzeów, czy transport miejski.

norway akershus

Co warto zobaczyć w Norwegii?

Odpowiedź jest krótka, najlepiej wszystko, niestety to niemożliwe podczas jednej wizyty, dlatego Ci, którzy przyjadą tu raz, chcą więcej i wracają jak najszybciej.

Największą naturalną atrakcją Norwegii są wszechobecne fiordy, symbol kraju. Malownicze formacje skalne ciągną się niemal przez całe wybrzeże wdzierając się w ląd tworząc strome zbocza. Ten jedyny w swoim rodzaju cud natury przyciąga wielu amatorów, którzy żądni wrażeń siadają na krawędzi. Najbardziej popularnym norweskim fiordem jest Geirranger, ale także Forteca Bergenhus z XII-XIII w, Katedra św. Olafa pochodząca z XIII-XVI w.

Wśród najchętniej odwiedzanych przez turystów miast są Oslo, Bergen, Trondheim i Stavanger. Oslo jak wiadomo jest stolicą kraju, zamieszkuje je zaledwie 750 000 mieszkańców, to tutaj znajdziemy największy w kraju port morski. Niestety jest to też jedna z najdroższych do życia europejskich stolic. Swoje kroki turyści najczęściej kierują pod czternastowieczny zamek królewski Akershus, pochodzący z XIX w. nowy pałac królewski – neoklasycystyczny Slottet. Istotnym miejscem jest również gmach parlamentu, katedra Domkirke) oraz ciekawy współczesny ratusz, miłośnikom Wikingów polecamy odwiedzenie Muzeum Łodzi Wikingów, gdzie znajdują się świetnie zachowane egzemplarze.

Prawie tysiącletnią historię posiada Bergen położone nad Morzem Północnym. Było niegdyś stolicą kraju, mimo wielokrotnych pożarów do dziś zachowało się wiele cennych zabytków jak dwunastowieczna Forteca Bergenhus, nieco młodsza Katedra św. Olafa. Prawdziwą perełką miasta jest “Gamle Bergen” czyli Stare Miasto Bergen, drewniana zabudowa pochodzi z XVIII i XIX w.

Podium wśród największych miast Norwegii zamyka Trondheim. Miasto usytuowane jest na fiordzie Trondheimfjord w środkowej części kraju. Kilka wieków temu w mieście zamieszkiwali królowie i dochodziło do koronacji. Do dziś można odwiedzać Pałac królewski Stiftsgarten z 1774 r., wśród zakochanych popularnością cieszy się most Bybro z tzw. Bramą Szczęścia. Dla fanów sportu jest również miejsce, które warto odwiedzić, jest nią skocznia narciarska, na której wielokrotnie triumfował Adam Małysz.

Więcej o Norwegii, hotelach, cenach i atrakcjach dowiecie się na stronie Moja Norwegia, gdzie nie brakuje cennych informacji. Bilety lotnicze zaś można zarezerwować na www.esky.pl

norway akershus

Odpowiedz