Tunezja – wyprawa na pustynię

TunezjaTunezja to niewątpliwie księżycowe krajobrazy oraz wspaniałe zabytki. Południe kraju to wspaniała pustynia Sahara kryjąca wiele urokliwych miejsc. Na początek warto odwiedzić krainę ksarów. Pod tą egzotyczną nazwą kryje się dawne spichlerze, które w czasie wojen zmieniały się w obronne twierdze. Dziś zyskały nowe życie jako muzea, restauracje lub piękne hotele. Zdaniem wielu najpiękniejszym jest Ksar Ouled Soltane, natomiast Ksar Haddad rozsławiony został filmem „Gwiezdne wojny”.

Zachwycające pustynne oazy

Fascynujące są górskie oazy: skryta między wzgórzami Chebika, położona nad wyschniętym korytem rzeki Tamerza, lub Mides, wznosząca się na urwisku nad kanionem. Wszystkie zostały opuszczone po powodzi, a spacer po między wymarłymi domami jest niezwykłym przeżyciem. Na Saharze czekają też zamieszkałe oazy: w Douz dawniej rozpoczynał się szlak karawanowy, biegnący aż do Timbuktu na Nigrem, dziś co dzień wyruszają stąd jednodniowe karawany spragnionych egzotyki turystów. Za to w Tozeur warto przespacerować się Starówką, gdzie znajdziemy stare domy zdobione wystającymi z muru cegłami. Tworzą piękne wzory, przypominające berberyjskie kilimy.

Podróż w przeszłość oferuje Dar Cherait – prywatne muzeum etnograficzne. Można tu zobaczyć, jak niegdyś wyglądało życie codzienne i święta. Koniecznie trzeba zobaczyć jezioro Wielki Szott. To pamiątka po Morzu Śródziemnym, które niegdyś zalało większość tych terenów. Te słone jezioro ma status wysychającego, ale wciąż zachwyca kolorami oczek wodnych. Do czasu wybudowania stałej drogi, tylko kilku przewodników znało bezpieczne przejście wzdłuż niego. Legenda mówi o karawanie tysiąca wielbłądów pochłoniętych przez Wielki Szott. Dziś nad jego brzegiem odpoczywają one sobie.

Sahara zachwyca turystów tak zwanymi różami pustyni. Niesamowite skupienia kryształów gipsu przypominają płatki róży. Te kształty powstają w wyniku odparowania silnie zmineralizowanych wód gruntowych wypływających z dużych głębokości. Sahary skrywa największe i najpiękniejsze róże pustyni.

Pamiątki z ciepłej Tunezji

Tunezja kusi turystów kolorowymi deserami. Słodkie ciasteczka na bazie orzechów i daktyli, nasączone miodowym syropem to przysmak, który warto przywieźć z Tunezji przyjaciołom i rodzinie. Będą zachwyceni nie tylko smakiem, ale kolorem i formą niezwykłych słodyczy. Bo Tunezja to obecnie kraj w ogromnym stopniu nastawionym na turystów. Oprócz słodyczy z Tunezji można przywieźć prawdziwe olejki, np. pomarańczowy, lub różaną wodę. Znakomite są również przyprawy, daktyle czy berberyjskie wyroby garncarskie. Obojętnie nie można przejść obok ręcznie malowanym kafelkom w orientalne wzory oraz pięknej biżuterii.

Podróż do Tunezji.

Tunezja cieszy się ogromną popularnością wśród naszych rodaków, niemalże każde biuro podróży oferuje wakacje w tym kraju. Tygodniowa wczasy z biura podróży kosztują od 1000zł od osoby, oferta obejmuje lot czarterowy. Wycieczkę na pustynię możemy odbyć w ramach dostępnych wycieczek fakultatywnych.

Odpowiedz